Jak WiFi Teploměr funguje?

WiFi Teploměr je malá krabička, která je napájena z elektrické sítě a po úvodní konfiguraci se připojí do vaší WiFi sítě. Samotná krabička neumí měřit nic, ale má vstup (stereo jack konektor) pro zapojení 1-wire sítě digitálních čidel, a taky nula až čtyři výstupy, kterými může řídit třeba topení, chlazení, větrání, svícení a další věci, které chcete doma zautomatizovat.

Měřicí síť může obsahovat jedno či více čidel několika druhů pro měření teploty (i velmi vysoké), relativní vlhkosti vzduchu nebo zeminy, koncentrace CO₂ a mnoha dalších veličin. Seznam všech čidel, která jdou aktuálně k WiFi Teploměru připojit, je tady.

Způsob, jak zapojit čidla do sítě, popisuji celkem podrobně tady. Důležité je, že si síť můžete postavit jednoduše sami z běžných rozdvojek a prodlužek k obyčejným sluchátkům, anebo si ji můžete zapojit s pomocí šroubováku či páječky. Síť může být velmi dlouhá, až stovky metrů. Naměřené hodnoty to neovlivňuje, protože přenos dat je digitální. Počet čidel do sítě zapojených není nijak omezen - je vyzkoušeno i dvacet čidel měřících naráz!

Novinka Do sítě čidel mohou být nově připojena i bezdrátová čidla - stačí zapojit bezdrátový přijímač kamkoliv do sítě čidel a bezdrátová čidla už poté mohou být kdekoliv (v dosahu bezdrátového signálu) a sama se v síti objeví. Seznam všech bezdrátových čidel, která jdou aktuálně k WiFi Teploměru připojit, je tady.

WiFi Teploměr měří všechny teploty a další veličiny každých pět sekund. Můžete se na ně podívat libovolným webovým prohlížečem, třeba ve vašem PC, notebooku, tabletu či chytrém mobilním telefonu. V Obchodě Play i Apple Store jsou dostupné aplikace pro chytré telefony či tablety, které aktuální teploty trvale zobrazují přímo na ploše obrazovky (velmi pohodlné a návykové! :-)

Zároveň WiFi Teploměr umí automaticky odesílat naměřené hodnoty na vámi zvolený server, kde se čísla promění v pěkné grafy zobrazující změny teplot a dalších hodnot v čase. Pokud ještě nemáte svůj oblíbený server, můžete využít tento server Teploty.info, který vám umožní nejen prohlížet grafy a historické hodnoty, ale také WiFi Teploměr na dálku ovládat (ručně přepínat relé termostatu a upgradovat firmware).

Zájemci o WiFi Teploměr prosím pošlete email na info@teploty.info, můžeme podle požadavků upřesnit konfiguraci.