Čidla pro WiFi Teploměr

Všechna níže uvedená čidla se dají připojit v libovolném počtu a kombinaci k jednomu WiFi Teploměru jedním jediným kabelem (OneWire bus). Způsob propojení do sítě je popsán tady.

Ověřte verzi firmware WiFi Teploměru

U každého typu čidla je uvedeno, kterou minimální verzi firmware WiFi Teploměru vyžaduje. Prosím ověřte si předem, že máte potřebnou (nebo vyšší) verzi. Pokud nemáte, a nedaří se vzdálená aktualizace firmware podle návodu, zvažte, že byste mi poslali váš WiFi Teploměr předem na aktualizaci firmware, takže bych vám mohl poté poslat čidla spolu s WiFi Teploměrem za jedno poštovné naráz.

Bezdrátová čidla Novinka

Od podzimu 2018 jsou k dispozici bezdrátová čidla: čidla měřící stejné veličiny jako na této stránce, ale navíc mají vestavěný radiový vysílač, takže nemusí být spojena s WiFi Teploměrem kabelem.

Čidlo teploty DS18B20

Klasické/standardní digitální čidlo, kalibrované ve výrobě, přesné, funkční v rozsahu -55 ℃ až +125 ℃ (rozlišení 0,0625 ℃). Dostupné buď jako holý senzor v pouzdru TO-92 (fotka) nebo v kovové trubičce o průměru 6 mm na kabelu délky 1, 2, 3 nebo 5 metrů (fotka). Dávám si extra pozor na to, abych měl pouze originální senzory od Maxim Integrated (dříve Dallas Semiconductors) a ne čínské padělky nevalné kvality a s mnoha chybami (které nabízí většina obchodů).
Pro měření teplot kapalin v potrubích je běžné čidlo připevnit k trubce a tepelně zaizolovat - funguje to dobře a měří rychle.
Funguje se všemi verzemi firmware od prvního dne.

Čidlo vysoké teploty s termočlánkem

Převodník z termočlánku na sběrnici pro WiFi Teploměr s čipem MAX6675 plus standardní termočlánek pracující v rozsahu 0 - 550 ℃ (fotka). Funguje i s jinými termočlánky typu K, až do 1000 ℃ (rozlišení 0,25 ℃). Kablík délky 75 cm ukončený stereo jackem pro pohodlné zapojení do sítě WiFi Teploměru. Chcete změřit něco v udírně, nebo třeba teplotu spalin u kotle? Funguje se všemi verzemi firmware od prvního dne.

Čidlo relativní vlhkosti vzduchu a teploty

Přesné digitální čidlo se senzorem Si7021 měřící relativní vlhkost vzduchu v celém rozsahu 0 - 100 % (fotka). Dále velmi přesně měří teplotu vzduchu od -40 ℃ do 80 ℃ (rozlišení 0,0625 ℃). Určeno především do interiérů, poslouží i ve sklenících a podobně, ale není vodotěsné, takže venku bez stříšky ne. Též nemá rád kondenzující vlhkost, může "zrezavět". Kablík délky 75 cm ukončený stereo jackem pro pohodlné zapojení do sítě WiFi Teploměru (vyžaduje firmware v7.5+).

Čidlo tlaku vzduchu, jeho relativní vlhkosti a teploty

Přesné digitální čidlo se senzorem BME280 měřící tlak vzduchu, i s přepočtem na hladinu moře (fotka). Dle změn tlaku se dají předpovídat budoucí změny počasí. Dále velmi přesně měří relativní vlhkost vzduchu a také jeho teplotu od -40 ℃ do 85 ℃. Kablík délky 75 cm ukončený stereo jackem pro pohodlné zapojení do sítě WiFi Teploměru. Skvělý základ domácí meteostanice. Vyžaduje firmware v43+.

Čidlo vlhkosti zeminy a dešťové/vodovodní/kanalizační havárie

Čidlo ve tvaru destičky, která se zapíchne do květináče, truhlíku či záhonku s rostlinami a KAPACITNĚ měří vlhkost zeminy, takže víte, kdy je potřeba zalít - anebo zalévání zautomatizujete pomocí relé WiFi Teploměru. Může také posloužit jako záplavové čidlo, detektor, jestli třeba nenapršelo někam, kam napršet nemělo, nebo třeba nevystoupila voda z kanalizace, či dokonce nepraskla vodovodní hadička u pračky/myčky/umyvadla/WC (fotka). Kablík délky 75 cm ukončený stereo jackem pro pohodlné zapojení do sítě WiFi Teploměru. Vyžaduje firmware v44+.

Čidlo sepnutí kontaktu (hlídač oken/dveří)

Čidlo s jedním nebo dvěma vstupy, které hlásí, jestli došlo k sepnutí = propojení vstupu a země. Možných využití je nepřeberně, například s jazýčkovým relé může hlídat otevření oken/dveří, nebo s koncovým spínačem nějaké dorazy, či cokoliv jiného. Myšleno spíš jako stavebnice pro kutily, kteří si už vymyslí, co by rádi do okruhu čidel WiFi Teploměru připojili. Může mít jeden nebo dva kanály (hlídá dva nezávislé kontakty). Vhodné magnetické spínače či jazýčkové kontakty najdete třeba tady. Kablík délky 75 cm ukončený stereo jackem pro pohodlné zapojení do sítě WiFi Teploměru. Vyžaduje firmware v44+.

Počítač impulsů

Konstrukčně stejný jako jednovstupové čidlo sepnutí kontaktu výše, ale počítá každé sepnutí = impuls, což je super na odečet spotřeby nenergií z vodoměru, elektroměru nebo plynoměru. Kablík délky 75 cm ukončený stereo jackem pro pohodlné zapojení do sítě WiFi Teploměru. Vyžaduje firmware v66+.

Čidlo úrovně osvětlení

Přesné digitální čidlo se senzorem MAX44009 měřící úroveň okolního osvětlení v obrovském rozsahu od setin luxu až po 180 tisíc luxů (fotka). Kablík délky 75 cm ukončený stereo jackem pro pohodlné zapojení do sítě WiFi Teploměru. Vyžaduje firmware v43+.

Čidlo koncentrace CO2

Digitální čidlo se senzorem Sensirion SGP30 měřící kvalitu ovzduší (orientační koncentraci CO2 - "těkavých organických látek") v obytných prostorech (fotka). Velmi vhodné do ložnic, pracoven a dalších místností, kde delší dobu pobývají lidé. Zvýšená koncentrace CO2 totiž vede k únavě, bolestem hlavy a dalším nepříjemným věcem. Je proto důležité včas vyvětrat, což napoví právě měření pomocí tohoto čidla a WiFi Teploměru. Případně můžete postavit i automatické větrání s pomocí WiFi Teploměru s termostatem, který může spínat i podle koncentrace CO2. Kablík délky 75 cm ukončený stereo jackem pro pohodlné zapojení do sítě WiFi Teploměru. Vyžaduje firmware v21+.

Čidlo přítomnosti síťového napětí

Hlásí přítomnost síťového (230V AC) napětí (fotka). Vhodné např. pro detekci nízkého tarifu, pokud je vhodně zapojeno do elektrických "hodin", nebo na další věci. Kablík délky 75 cm ukončený stereo jackem pro pohodlné zapojení do sítě WiFi Teploměru. Vyžaduje firmware v56+.

Čidlo tlaku kapalin a plynů

Měří tlak neagresivních kapalin a plynů v rozsahu 0 - 0,5 MPa (5 atmosfér) (fotka). Kablík délky 75 cm ukončený stereo jackem pro pohodlné zapojení do sítě WiFi Teploměru. Vyžaduje firmware v59+.