Pro videopředstavení bezdrátových čidel komunikujících šifrovaně v pásmu 433 MHz klikněte zde. Video s novinkami v bezdrátových čidlech od března 2019 najdete tady.
Všechna níže uvedená čidla se dají připojit v libovolném počtu a kombinaci k jednomu WiFi/Ethernet Teploměru pomocí bezdrátového přijímače (přesněji: k jednomu bezdrátovému přijímači může být připojeno až 20 čidel, ale můžete mít vícero bezdrátových přijímačů, takže celkový počet čidel je neomezen). Po zapnutí WiFi/Ethernet Teploměru se do dvou minut bezdrátová čidla přihlásí a splynou s čidly na drátové sběrnici. Seznam bezdrátových čidel se bude postupně rozšiřovat - cílem je mít všechna čidla, která existují pro drátovou sběrnici, i v bezdrátovém provedení.
Bezdrátová čidla fantasticky rozšíří měření i do míst, kam nemůžete nebo nechcete natahovat kabel pro klasická čidla WiFi/Ethernet Teploměru. Stačí kamkoliv do sítě čidel zapojit bezdrátový přijímač (s interní anténou nebo s externí anténou pro ještě delší dosah - fotka) a pak už jen rozmístit bezdrátová čidla kdekoliv v dosahu signálu, což je v otevřeném prostoru nejméně 50 metrů. V budovách bude záležet na počtu a síle překážek (stěn, stropů) mezi čidlem a přijímačem - věřím, že panelový byt i běžný rodinný dům bude pokrytý. Dosavadní ohlasy hodnotí dosah bezdrátového vysílání jako výborný.
Bezdrátový přenos dat mezi čidly a přijímačem je šifrovaný, nelze proto odposlouchávat a celý systém je tak velmi bezpečný. Čidla jsou už při výrobě spárována s daným přijímačem, který má unikátní kód. Čidla nekomunikují s jinými přijímači. Pokud chcete později dokoupit další bezdrátová čidla, nahlaste unikátní kód přijímače, aby i nová čidla s ním byla spárována.
V síti čidel jednoho WiFi/Ethernet Teploměru může být vícero bezdrátových přijímačů (nutné snad jen pro rozsáhlá železobetonová monstra), ale každý má pak svůj unikátní kód a slyší jen čidla s ním spárovaná. Proto při pořizování dalších bezdrátových přijímačů promyslete, která čidla kam umístit, aby bylo vše správně spárováno.
Pokud by bylo nutné v budoucnu přiřadit některá bezdrátová čidla k jinému bezdrátovému přijímači, jde to jen tak, že čidla pošlete ke mně na přeprogramování. Toto není nedomyšlenost nebo chyba, ale naopak pečlivě zvážený krok v zájmu co nejjednodušší obsluhy (není nutno nic nastavovat ani párovat) a vysoké bezpečnosti čidel a celého bezdrátového přenosu.
Většina čidel může být napájena dvěma druhy baterií nebo dokonce i z externího zdroje přes mikroUSB konektor. První verze (srpen 2018) byla napájená knoflíkovou baterií CR2032, aby bylo čidlo co nejmenší (rozměry 38 x 29 x 21 mm). Baterie by měla vydržet až dva roky (dle výpočtů), ale v mrazu se její životnost dramaticky zkracuje (= ven čidlo napájené touto baterií určitě nedávejte). Novinkou (od března 2019) je napájení dvěma AAA tužkovými monočlánky, což zvětšilo rozměry krabičky na 65 x 29 x 24 mm. Baterie by dle výpočtů měla vydržet pět až osm let!
U každého z bezdrátových čidel je uvedeno, kterou minimální verzi firmware WiFi/Ethernet Teploměru vyžaduje. Prosím ověřte si předem, že máte potřebnou (nebo vyšší) verzi. Pokud nemáte, a nedaří se vzdálená aktualizace firmware podle návodu, zvažte, že byste mi poslali váš WiFi/Ethernet Teploměr předem na aktualizaci firmware, takže bych vám mohl poté poslat čidla spolu s WiFi/Ethernet Teploměrem za jedno poštovné naráz.
Přesné digitální čidlo se senzorem Si7021 měřící teplotu (od -40 ℃ do +80 ℃.) a relativní vlhkost vzduchu. Určeno do obytných místností bez kondenzující vlhkosti. Vyžaduje firmware v45+.
Přesné digitální čidlo se senzorem BME280 měřící tlak vzduchu (dokonce přepočtený na hladinu moře). Dle změn tlaku se dají předpovídat budoucí změny počasí. Dále velmi přesně měří teplotu vzduchu od -40 ℃ do 85 ℃ a jeho relativní vlhkost. Skvělý základ domácí meteostanice. Vyžaduje firmware v51+.
Čidlo s jedním nebo dvěma vstupy, které hlásí, jestli došlo k sepnutí = propojení vstupu a země. Možných využití je nepřeberně, například s jazýčkovým relé může hlídat otevření oken/dveří, nebo s koncovým spínačem nějaké dorazy, či cokoliv jiného. Myšleno spíš jako stavebnice pro kutily, kteří si už vymyslí, co by rádi do okruhu čidel WiFi/Ethernet Teploměru připojili. Vhodné magnetické spínače či jazýčkové kontakty najdete třeba tady. Vyžaduje firmware v53+.
Konstrukčně stejný jako jednovstupové čidlo sepnutí kontaktu výše, ale počítá každé sepnutí = impuls, což je super na odečet spotřeby nenergií z vodoměru, elektroměru nebo plynoměru. Vyžaduje firmware v66+.
Přesné digitální čidlo se senzorem MAX44009 měřící úroveň osvětlení v obrovském rozsahu od setin luxu až po 180 tisíc luxů. Potřebujete něco ovládat na základě úrovně okolního osvětlení? Vyžaduje firmware v51+.
Digitální čidlo se senzorem Sensirion SGP30 měřící kvalitu ovzduší (orientační koncentraci CO2 - "těkavých organických látek") v obytných prostorech - velmi vhodné do ložnic, pracoven a dalších místností, kde delší dobu pobývají lidé (fotka). Zvýšená koncentrace CO2 totiž vede k únavě, bolestem hlavy a dalším nepříjemným věcem. Je proto důležité včas vyvětrat, což napoví právě měření pomocí tohoto čidla a WiFi/Ethernet Teploměru. Případně můžete postavit i automatické větrání s pomocí WiFi/Ethernet Teploměru s termostatem, který může spínat i podle koncentrace CO2. Rozměry 38 x 29 x 13 mm. Vyžaduje externí 5V napájení přes kablík s mikroUSB konektorem - např. běžná nabíječka k mobilnímu telefonu. Funguje od firmware v45+.
Vodotěsné kontaktní čidlo teploty s DS18B20 (fotka), čidlo vysoké teploty s termočlánkem, čidlo vlhkosti zeminy a další drátová čidla je možno převést na bezdrátová speciálním bezdrátovým převodníkem.