Bezdrátová čidla pro WiFi/Ethernet Teploměr

Pro videopředstavení bezdrátových čidel komunikujících šifrovaně v pásmu 433 MHz klikněte zde. Video s novinkami v bezdrátových čidlech od března 2019 najdete tady.

Všechna níže uvedená čidla se dají připojit v libovolném počtu a kombinaci k jednomu WiFi/Ethernet Teploměru pomocí bezdrátového přijímače (přesněji: k jednomu bezdrátovému přijímači může být připojeno až 20 čidel, ale můžete mít vícero bezdrátových přijímačů, takže celkový počet čidel je neomezen). Po zapnutí WiFi/Ethernet Teploměru se do dvou minut bezdrátová čidla přihlásí a splynou s čidly na drátové sběrnici. Seznam bezdrátových čidel se bude postupně rozšiřovat - cílem je mít všechna čidla, která existují pro drátovou sběrnici, i v bezdrátovém provedení.

Bezdrátová čidla fantasticky rozšíří měření i do míst, kam nemůžete nebo nechcete natahovat kabel pro klasická čidla WiFi/Ethernet Teploměru. Stačí kamkoliv do sítě čidel zapojit bezdrátový přijímač (s interní anténou nebo s externí anténou pro ještě delší dosah - fotka) a pak už jen rozmístit bezdrátová čidla kdekoliv v dosahu signálu, což je v otevřeném prostoru nejméně 50 metrů. V budovách bude záležet na počtu a síle překážek (stěn, stropů) mezi čidlem a přijímačem - věřím, že panelový byt i běžný rodinný dům bude pokrytý. Dosavadní ohlasy hodnotí dosah bezdrátového vysílání jako výborný.

Párování z výroby

Bezdrátový přenos dat mezi čidly a přijímačem je šifrovaný, nelze proto odposlouchávat a celý systém je tak velmi bezpečný. Čidla jsou už při výrobě spárována s daným přijímačem, který má unikátní kód. Čidla nekomunikují s jinými přijímači. Pokud chcete později dokoupit další bezdrátová čidla, nahlaste unikátní kód přijímače, aby i nová čidla s ním byla spárována.

V síti čidel jednoho WiFi/Ethernet Teploměru může být vícero bezdrátových přijímačů (nutné snad jen pro rozsáhlá železobetonová monstra), ale každý má pak svůj unikátní kód a slyší jen čidla s ním spárovaná. Proto při pořizování dalších bezdrátových přijímačů promyslete, která čidla kam umístit, aby bylo vše správně spárováno.

Pokud by bylo nutné v budoucnu přiřadit některá bezdrátová čidla k jinému bezdrátovému přijímači, jde to jen tak, že čidla pošlete ke mně na přeprogramování. Toto není nedomyšlenost nebo chyba, ale naopak pečlivě zvážený krok v zájmu co nejjednodušší obsluhy (není nutno nic nastavovat ani párovat) a vysoké bezpečnosti čidel a celého bezdrátového přenosu.

Napájení čidel

Většina čidel může být napájena dvěma druhy baterií nebo dokonce i z externího zdroje přes mikroUSB konektor. První verze (srpen 2018) byla napájená knoflíkovou baterií CR2032, aby bylo čidlo co nejmenší (rozměry 38 x 29 x 21 mm). Baterie by měla vydržet až dva roky (dle výpočtů), ale v mrazu se její životnost dramaticky zkracuje (= ven čidlo napájené touto baterií určitě nedávejte). Novinkou (od března 2019) je napájení dvěma AAA tužkovými monočlánky, což zvětšilo rozměry krabičky na 65 x 29 x 24 mm. Baterie by dle výpočtů měla vydržet pět až osm let!

Ověřte verzi firmware WiFi/Ethernet Teploměru

U každého z bezdrátových čidel je uvedeno, kterou minimální verzi firmware WiFi/Ethernet Teploměru vyžaduje. Prosím ověřte si předem, že máte potřebnou (nebo vyšší) verzi. Pokud nemáte, a nedaří se vzdálená aktualizace firmware podle návodu, zvažte, že byste mi poslali váš WiFi/Ethernet Teploměr předem na aktualizaci firmware, takže bych vám mohl poté poslat čidla spolu s WiFi/Ethernet Teploměrem za jedno poštovné naráz.

Čidlo teploty a relativní vlhkosti vzduchu

Přesné digitální čidlo se senzorem Si7021 měřící teplotu (od -40 ℃ do +80 ℃.) a relativní vlhkost vzduchu. Určeno do obytných místností bez kondenzující vlhkosti. Vyžaduje firmware v45+.

Čidlo tlaku vzduchu, jeho relativní vlhkosti a teploty

Přesné digitální čidlo se senzorem BME280 měřící tlak vzduchu (dokonce přepočtený na hladinu moře). Dle změn tlaku se dají předpovídat budoucí změny počasí. Dále velmi přesně měří teplotu vzduchu od -40 ℃ do 85 ℃ a jeho relativní vlhkost. Skvělý základ domácí meteostanice. Vyžaduje firmware v51+.

Čidlo sepnutí kontaktu (hlídač oken/dveří)

Čidlo s jedním nebo dvěma vstupy, které hlásí, jestli došlo k sepnutí = propojení vstupu a země. Možných využití je nepřeberně, například s jazýčkovým relé může hlídat otevření oken/dveří, nebo s koncovým spínačem nějaké dorazy, či cokoliv jiného. Myšleno spíš jako stavebnice pro kutily, kteří si už vymyslí, co by rádi do okruhu čidel WiFi/Ethernet Teploměru připojili. Vhodné magnetické spínače či jazýčkové kontakty najdete třeba tady. Vyžaduje firmware v53+.

Počítač impulsů

Konstrukčně stejný jako jednovstupové čidlo sepnutí kontaktu výše, ale počítá každé sepnutí = impuls, což je super na odečet spotřeby nenergií z vodoměru, elektroměru nebo plynoměru. Vyžaduje firmware v66+.

Čidlo úrovně osvětlení

Přesné digitální čidlo se senzorem MAX44009 měřící úroveň osvětlení v obrovském rozsahu od setin luxu až po 180 tisíc luxů. Potřebujete něco ovládat na základě úrovně okolního osvětlení? Vyžaduje firmware v51+.

Čidlo koncentrace CO2

Digitální čidlo se senzorem Sensirion SGP30 měřící kvalitu ovzduší (orientační koncentraci CO2 - "těkavých organických látek") v obytných prostorech - velmi vhodné do ložnic, pracoven a dalších místností, kde delší dobu pobývají lidé (fotka). Zvýšená koncentrace CO2 totiž vede k únavě, bolestem hlavy a dalším nepříjemným věcem. Je proto důležité včas vyvětrat, což napoví právě měření pomocí tohoto čidla a WiFi/Ethernet Teploměru. Případně můžete postavit i automatické větrání s pomocí WiFi/Ethernet Teploměru s termostatem, který může spínat i podle koncentrace CO2. Rozměry 38 x 29 x 13 mm. Vyžaduje externí 5V napájení přes kablík s mikroUSB konektorem - např. běžná nabíječka k mobilnímu telefonu. Funguje od firmware v45+.

Další bezdrátová čidla přes bezdrátový převodník

Vodotěsné kontaktní čidlo teploty s DS18B20 (fotka), čidlo vysoké teploty s termočlánkem, čidlo vlhkosti zeminy a další drátová čidla je možno převést na bezdrátová speciálním bezdrátovým převodníkem.