Bezdrátová čidla pro WiFi Teploměr

Pro videopředstavení bezdrátových čidel komunikujících šifrovaně v pásmu 433 MHz klikněte zde. Video s novinkami v bezdrátových čidlech od března 2019 najdete tady.

Všechna níže uvedená čidla se dají připojit v libovolném počtu a kombinaci k jednomu WiFi Teploměru pomocí bezdrátového přijímače (přesněji: k jednomu bezdrátovému přijímači může být připojeno až 20 čidel, ale můžete mít vícero bezdrátových přijímačů, takže celkový počet čidel je neomezen). Po zapnutí WiFi Teploměru se do dvou minut bezdrátová čidla přihlásí a splynou s čidly na drátové sběrnici. Seznam bezdrátových čidel se bude postupně rozšiřovat - cílem je mít všechna čidla, která existují pro drátovou sběrnici, i v bezdrátovém provedení.

Bezdrátová čidla fantasticky rozšíří měření i do míst, kam nemůžete nebo nechcete natahovat kabel pro klasická čidla WiFi Teploměru. Stačí kamkoliv do sítě čidel zapojit bezdrátový přijímač (za 450 Kč) a pak už jen rozmístit bezdrátová čidla kdekoliv v dosahu signálu, což je v otevřeném prostoru nejméně 50 metrů. V budovách bude záležet na počtu a síle překážek (stěn, stropů) mezi čidlem a přijímačem - věřím, že panelový byt i běžný rodinný dům bude pokrytý. Dosavadní ohlasy hodnotí dosah bezdrátového vysílání jako výborný.

Barvy krabiček bezdrátových čidel

Aby čidla lépe ladila s interiérem, můžete si vybrat barvu jejich krabiček, vytisknu Vám je na 3D tiskárně na míru. Aktuálně mám následující barvy: černá, bílá , modrá, průhledná modrá a bezbarvá průhledná . Kdo má 3D tiskárnu, může si vytisknout krabičku z barev, které má doma (STL model na požádání). Přes bílou či průhlednou krabičku je vidět bliknutí LEDky při vysílání, přes černou či tmavé barvy to vidět není.

Párování z výroby

Bezdrátový přenos dat mezi čidly a přijímačem je šifrovaný, nelze proto odposlouchávat a celý systém je tak velmi bezpečný. Čidla jsou už při výrobě spárována s daným přijímačem, který má unikátní kód. Čidla nekomunikují s jinými přijímači. Pokud chcete později dokoupit další bezdrátová čidla, nahlaste unikátní kód přijímače, aby i nová čidla s ním byla spárována.

V síti čidel jednoho WiFi Teploměru může být vícero bezdrátových přijímačů (nutné snad jen pro rozsáhlá železobetonová monstra), ale každý má pak svůj unikátní kód a slyší jen čidla s ním spárovaná. Proto při pořizování dalších bezdrátových přijímačů promyslete, která čidla kam umístit, aby bylo vše správně spárováno.

Pokud by bylo nutné v budoucnu přiřadit některá bezdrátová čidla k jinému bezdrátovému přijímači, jde to jen tak, že čidla pošlete ke mně na přeprogramování. Toto není nedomyšlenost nebo chyba, ale naopak pečlivě zvážený krok v zájmu co nejjednodušší obsluhy (není nutno nic nastavovat ani párovat) a vysoké bezpečnosti čidel a celého bezdrátového přenosu.

Napájení čidel

Většina čidel může být napájena dvěma druhy baterií nebo dokonce i z externího zdroje přes mikroUSB konektor. První verze (srpen 2018) byla napájená knoflíkovou baterií CR2032, aby bylo čidlo co nejmenší (rozměry 38 x 29 x 21 mm). Baterie by měla vydržet až dva roky (dle výpočtů), ale v mrazu se její životnost dramaticky zkracuje (= ven čidlo napájené touto baterií určitě nedávejte). Novinkou (od března 2019) je napájení dvěma AAA tužkovými monočlánky, což zvětšilo rozměry krabičky na 65 x 29 x 24 mm. Baterie by dle výpočtů měla vydržet pět až osm let! Třetí možnost je 5V napájení z běžné nabíječky pro mobilní telefony/tablety nebo dokonce z powerbanky pro dobíjení mobilních zařízení.

Ověřte verzi firmware WiFi Teploměru

U každého z bezdrátových čidel je uvedeno, kterou minimální verzi firmware WiFi Teploměru vyžaduje. Prosím ověřte si předem, že máte potřebnou (nebo vyšší) verzi. Pokud nemáte, a nedaří se vzdálená aktualizace firmware podle návodu, zvažte, že byste mi poslali váš WiFi Teploměr předem na aktualizaci firmware, takže bych vám mohl poté poslat čidla spolu s WiFi Teploměrem za jedno poštovné naráz.

Čidlo teploty a relativní vlhkosti vzduchu

Přesné digitální čidlo měřící teplotu (od -40 ℃ do +80 ℃.) a relativní vlhkost vzduchu. Elegantní miniaturní provedení, dostupné v různých barvách. Určeno do míst bez kondenzující vlhkosti. Cena 970 Kč. Na požádání můžu nalakovat a zasilikonovat čidlo v krabičce, aby lépe snášelo venkovní prostředí s kondenzující vlhkostí (+130 Kč). Vyžaduje firmware v45+.

Čidlo tlaku vzduchu, jeho relativní vlhkosti a teploty

Přesné digitální čidlo měřící tlak vzduchu (dokonce přepočtený na hladinu moře). Dle změn tlaku se dají předpovídat budoucí změny počasí. Dále velmi přesně měří teplotu vzduchu od -40 ℃ do 85 ℃ a jeho relativní vlhkost. Skvělý základ domácí meteostanice za 1080 Kč. Opět je možno nalakovat pro venkovní použití za +130 Kč. Vyžaduje firmware v51+.

Čidlo sepnutí kontaktu (hlídač oken/dveří)

Čidlo s jedním nebo dvěma vstupy, které hlásí, jestli došlo k sepnutí = propojení vstupu a země. Možných využití je nepřeberně, například s jazýčkovým relé může hlídat otevření oken/dveří, nebo s koncovým spínačem nějaké dorazy, či cokoliv jiného. Myšleno spíš jako stavebnice pro kutily, kteří si už vymyslí, co by rádi do okruhu čidel WiFi Teploměru připojili. 950 Kč. Vyžaduje firmware v53+.

Čidlo úrovně osvětlení

Přesné digitální čidlo měřící úroveň osvětlení v obrovském rozsahu od setin luxu až po 180 tisíc luxů. Potřebujete něco ovládat na základě denního osvětlení? 990 Kč. Vyžaduje firmware v51+.

Čidlo koncentrace CO2

Digitální čidlo se senzorem Sensirion SGP30 měřící kvalitu ovzduší (orientační koncentraci CO2 - "těkavých organických látek") v obytných prostorech - velmi vhodné do ložnic, pracoven a dalších místností, kde delší dobu pobývají lidé. Zvýšená koncentrace CO2 totiž vede k únavě, bolestem hlavy a dalším nepříjemným věcem. Je proto důležité včas vyvětrat, což napoví právě měření pomocí tohoto čidla a WiFi Teploměru. Případně můžete postavit i automatické větrání s pomocí WiFi Teploměru s termostatem, který může spínat i podle koncentrace CO2. 1990 Kč. Pouze externí 5V napájení s mikroUSB konektorem - např. běžná nabíječka k mobilnímu telefonu. Vyžaduje firmware v45+.

Další bezdrátová čidla budou brzy následovat...