Jak WiFi či Ethernet Teploměr funguje?

WiFi/Ethernet Teploměr/Termostat je malá krabička, která je napájena z elektrické sítě a po úvodní konfiguraci se bezdrátově připojí do vaší domácí či firemní WiFi sítě (v případě ethernetové verze samozřejmě kabelem do LAN portu routeru či switche). Samotná krabička neumí měřit nic, ale má vstup (stereo jack konektor) pro zapojení 1-wire sítě digitálních čidel, a taky až osm výstupů (10A relé), kterými může řídit třeba topení, chlazení, větrání, svícení a další věci, které chcete doma zautomatizovat.

Měřicí síť může obsahovat jedno či více čidel několika druhů pro měření teploty (i velmi vysoké), relativní vlhkosti vzduchu nebo zeminy, koncentrace CO₂ a mnoha dalších veličin. Seznam všech čidel, která jdou aktuálně k WiFi Teploměru připojit, je tady.

Způsob, jak zapojit čidla do sítě, je podrobně popsán tady. Důležité je, že si síť můžete postavit jednoduše sami z běžných rozdvojek a prodlužek k obyčejným sluchátkům, anebo si ji můžete zapojit s pomocí šroubováku či páječky. Síť může být velmi dlouhá, až stovky metrů. Naměřené hodnoty to neovlivňuje, protože přenos dat je digitální. Počet čidel do sítě zapojených není nijak omezen - je vyzkoušeno i čtyřicet čidel měřících naráz!

Do sítě čidel mohou být připojena i bezdrátová čidla - stačí zapojit Přijímač bezdrátových čidel kamkoliv do sítě čidel a bezdrátová čidla už poté mohou být kdekoliv (v dosahu bezdrátového signálu) a sama se v síti objeví. Seznam všech bezdrátových čidel, která jdou aktuálně k WiFi/Ethernet Teploměru připojit, je tady.

WiFi/Ethernet Teploměr měří všechny teploty a další veličiny každých pět sekund. Můžete se na ně podívat libovolným webovým prohlížečem, třeba ve vašem PC, notebooku, tabletu či chytrém mobilním telefonu. V Obchodě Play i Apple Store jsou dostupné aplikace pro chytré telefony či tablety, které (zatím pouze v Androidu) aktuální teploty trvale zobrazují přímo na ploše obrazovky (velmi pohodlné a návykové! :-)

Zároveň WiFi/Ethernet Teploměr umí automaticky odesílat naměřené hodnoty na vámi zvolený server, kde se čísla promění v pěkné grafy zobrazující změny teplot a dalších hodnot v čase. Pokud ještě nemáte svůj oblíbený server, můžete využít tento server Teploty.info, který vám umožní nejen prohlížet grafy a historické hodnoty, ale také WiFi/Ethernet Teploměr na dálku ovládat (ručně přepínat relé termostatu, měnit nastavení časových programů a teplotních profilů a dokonce i upgradovat firmware).

Jak ho získat?

Pokud jste tu noví a ještě nevíte, co vlastně potřebujete, napište mail na info@teploty.info, ve kterém popíšete, co potřebujete měřit anebo řídit, případně zautomatizovat. Preferuji mail před telefonáty, protože maily nevyrušují z práce (pořád na něčem pracuji). Na maily se snažím odpovídat ve volných chvilkách průběžně po celý den i noc. Mým cílem je nabízet kvalitní službu začínající návrhem nejvhodnější sestavy pro vaše konkrétní potřeby, poté stavbou zařízení na míru a následně dlouhodobou nadstandardní podporou.

Jakmile víte, co potřebujete, můžete si to sami objednat v novém e-shopu na adrese obchod.teploty.info.